Warszawa, Crowne Plaza Hotel (Rondo Daszyńskiego 2)
CEE Edu Digital Summit
Już 25 marca 2024 roku w warszawskim hotelu Crowne Plaza odbędzie się druga edycja konferencji edukacyjnej CEE Edu Digital Summit. W gronie ekspertów z kilkunastu krajów zastanowimy się co zrobić, aby poszerzać kompetencje cyfrowe nowych pokoleń.
Postępująca transformacja cyfrowa nie omija szkół i uczelni - jak zatem wykorzystać gigantyczny potencjał drzemiący w nowych technologiach?
Wydarzenie adresujemy do edukatorów, ekspertów rynku edukacyjnego, nauczycieli i dyrektorów szkół, a także do decydentów odpowiedzialnych za obszar edukacyjny i cyfrowy.
O czym będziemy rozmawiać?
Goście konferencji wspólnie przedyskutują różne strategie cyfryzacji w sferze edukacyjnej. Podczas paneli dyskusyjnych zapytamy ekspertów:
- O to, jak uczyć w cyfrowym świecie,
- jak rozwijać kompetencje cyfrowe wśród młodzieży,
- jak unikać błędów (na bazie doświadczeń pionierów innowacyjnej edukacji),
- jak cyfryzacja zmienia szkołę,
- jak walczyć z zagrożeniami cyfrowymi,
- jak zapewnić młodym ludziom kompetencje niezbędne do bezpiecznego poruszania się w sieci.
AGENDA
09:00
REJESTRACJA
09:30
START
09:45
Postępująca transformacja cyfrowa gospodarki i sfery publicznej nie omija szkół i uczelni. Szkolnictwo stoi u progu rewolucji, otrzymując zupełnie nowe narzędzia i technologie. W obliczu dynamicznego postępu technologicznego mierzy się jednak również z nieznanymi dotychczas wyzwaniami. Czy system kształcenia może dotrzymać kroku cyfrowym przemianom? Jak wykorzystać nowe możliwości i sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem przełomowych technologii takich jak sztuczna inteligencja? W gronie przedstawicieli władz państw Europy Środkowo-Wschodniej i UE oraz ekspertów w dziedzinie cyfryzacji edukacji przyjrzymy się działaniom podejmowanym w odpowiedzi na te przemiany i podzielimy się krajowymi doświadczeniami, by rozpocząć dyskusję o spójnej, regionalnej strategii na rzecz z transformacji cyfrowej edukacji.
Moderator:
Michał GIERSZ
Kaisa HUMLEBO, ICT-strategist at Sollentuna municipality, Stockholm region, Sweden
Dr Kristina KALLAS, Minister edukacji i rozwoju, Estonia
Justina KUGYTE, Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu, Litwa
Natalia MITEVA, Wiceminister Edukacji i Nauki, Bułgaria
Dr. hab. Andrzej SZEPTYCKI, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska
10:45
PRZERWA KAWOWA
11:15
W jakim tempie i w jaki sposób szkoły wdrażają rewolucyjne technologie cyfrowe? Jak z nich korzystamy i z jakimi wyzwaniami mierzymy się w związku z transformacją cyfrową kształcenia?
Czy dysponujemy sprawdzonymi ramami prawnymi pozwalającymi na skuteczne i bezpieczne wykorzystywanie nowych metod kształcenia i narzędzi? Cyfryzacji edukacji w liczbach przyjrzymy się w nowym raporcie Związku Cyfrowa Polska, który posłuży za punkt wyjściowy dla kolejnych dyskusji w czasie konferencji.
Michał KANOWNIK, Prezes Związku Cyfrowa Polska
11:30
Czy kreda i tablica to relikty przeszłości?
Czy nauczyciele są gotowi, by świadomie korzystać z nowych technologii i skutecznie rozwijać kompetencje przyszłości wśród młodych ludzi?
Zmierzmy się z wyzwaniami stojącymi przed edukatorami i zastanówmy, jak rozwijać kompetencje przyszłości wśród młodzieży muszą pozyskiwać je w tym samym lub większym tempie. Porozmawiajmy o zmieniającej się roli nauczycieli w erze cyfrowej i zastanówmy się, jak powinna wyglądać relacja pomiędzy edukatorami a technologią w procesie nauczania. O konieczności zmian w podejściu do kształcenia, ewolucji metod nauczania, oczekiwaniach uczniów i tym jak uczyć w erze cyfrowej dyskutować będą edukatorzy, przedstawiciele władz, dostawcy technologii cyfrowych dla szkół i eksperci z branży cyfrowej.
Moderator:
Paweł CZURYŁO, dziennik „Rzeczpospolita”
Uczestnicy:
Kinga GAJEWSKA, posłanka na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży
Maciej JAKUBOWSKI, Dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych
Rafał LEW-STAROWICZ, Wiceprezes
Zarządu Fundacji edTech Poland
Dawid ŁASIŃSKI, Pan Belfer, nauczyciel Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie
Paulina PIECHNA-WIĘCKIEWICZ, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji
12:30
PRZERWA LUNCHOWA
13:15
POWOŁANIE INICJATYWY „SZKOŁA 4.0”
13:30
Przełomowe technologie oparte o sztuczną inteligencję, rozwiązania chmurowe, czy rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną mają coraz większe znaczenie w gospodarce i funkcjonowaniu aparatu państwowego. Czy na dobre zadomowiły się także w naszych szkołach?
Jak najnowsze zdobycze technologiczne wpływają na proces edukacji? Porozmawiajmy o wyzwaniach związanych z implementacją narzędzi cyfrowych w klasach. Przyjrzyjmy się relacji pomiędzy edukatorami a sztuczną inteligencją i dowiedzmy się, jak cyfryzacja zmienia szkołę z punktu widzenia edukatorów, uczniów, dostawców technologii i przedstawicieli władz.
Moderator:
Anna WITTENBERG, „Dziennik Gazeta
Prawna”
Uczestnicy:
Dariusz ANDRZEJEWSKI, Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 6 im, Jana Pawła II we Wrześni, Członek Rady ds. Informatyzacji Edukacji przy MEN
Paweł CZERWONY, Head of Google For Education
Leszek JANASIK, dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Milanówku
Jacek ŁĘGIEWICZ, Dyrektor ds. korporacyjnych, Samsung Electronics Polska
Dr hab. Marlena PLEBAŃSKA, Prezes Fundacji STEAM Polska, prof. Uniwerystetu Warszawskiego
Sabina SAGI, Head of Research Cooperation, EdTech Estonia
14:30
Postępująca transformacja cyfrowa w sposób nieuchronny wiąże się z rozwojem zupełnie nowych zagrożeń i ryzykiem wystąpienia incydentów cyberbezpieczeństwa.
Młodzież w wieku szkolnym korzystająca z narzędzi cyfrowych w stopniu większym niż poprzednie pokolenia narażona jest na nowe wyzwania związane z cyberuzależnieniami, fałszywymi informacjami oraz na ataki cyfrowe.
Przyjrzyjmy się najważniejszym zagrożeniom, z którymi przychodzi się mierzyć uczniom, nauczycielom i rodzicom. W gronie ekspertów zastanówmy się, jak w sposób bezpieczny młodzież może poruszać się w sferze cyfrowej i jak zapewnić młodym ludziom kompetencje niezbędne do odpowiedzialnego poruszania się w sieci.
Moderator:
Krzysztof KIRYCZUK, dziennikarz, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Sobieskiego w Warszawie
Uczestnicy:
Beata GALAS, Founder StayDigiSafe
Katarzyna HERNANDEZ, Dyrektor Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci, Biuro Rzecznika Praw Dziecka
Radosław NIELEK, Dyrektor NASK
Patryk ZAKRZEWSKI, Członek Zarządu Stowarzyszenia Demagog
Dorota ZAWADZKA, psycholożka, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka
15:30
Podsumowanie i zakończenie konferencji
OGLĄDAJ ONLINE
11:00
11:20
11:40
RADOSŁAW POTRAC, Nauczyciel Roku 2023, nauczyciel w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie
Marcin ZARÓD, V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, Superbelfrzy RP
12:20
12:40
Rozmowy o cyfrowej szkole: Technologie Apple w szkole - tak, to działa! Spotkanie z przedstawicielami Apple Distinguished Schools
Izabela MARCINIAK, wicedyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Jaworskiego w Aleksandrowie Łódzkim
Iwona SOŁTYSIAK, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy
Zapraszamy też do strefy angażujących doświadczeń edukacyjnych iSpot, którą będzie można znaleźć w miejscu konferencji!
Krótkie sesje, podczas których będzie można przetestować pracę z iPadem i MacBookiem - zapraszamy do rysowania, tworzenia multimediów, programowania, poznania ciekawych aplikacji i narzędzi do pracy na wszystkich przedmiotach. W strefie można będzie również porozmawiać z przedstawicielami Apple Distinguished Schools i trenerami programu Apple Professional Learning.